fbpx

Blog

Proprioseptif Duyu Sistemi Hakkında Bilgiler
 • 3 ay önce

Vücudumuz hareketleri sırasında pozisyonunu korumak, dengesini sağlamak için uyumlu ve sıralı bir şekilde hareket etmek zorundadır. Proprioseptif Duyu ise, pozisyon duyusu ya da kas duyusudur. Kaslar kasılıp gerildiğinde, eğilip yeniden ..

Devamını Oku
Gaziosmanpaşa Rehabilitasyon Merkezi
 • 3 ay önce

“İşimiz sevgi” sloganıyla hareket edilen kurumumuzda özel eğitim gereken bireyler, başkaları ile iyi ilişkiler kurabilen ve çevresine uyum sağlayabilen bireyler haline geliyor. İlköğretim çağına gelmiş eğitilebilir ve öğretile..

Devamını Oku
Otizm Hakkında Bilinmeyenler
 • 3 ay önce

Görülme olasılığı her geçen gün artan ve çağımızın rahatsızlıkları arasında gelen otizm, özellikle 3 yaş öncesi çocuklarda daha fazla gözlemlenir. Sosyal becerileri ve iletişimlerinde güçlük sorunları ile kendini göstermey..

Devamını Oku
Gop Fizik Tedavi
 • 3 ay önce

Ameliyatsız sağlık soruları ya da ameliyat sonrası sağlık sorunları olan kişilerin zarar görmeden biran önce tedavi olmaları için fizik tedavi şarttır. Gop Fizik Tedavi Fizik Tedavi sayesinde günlük hayatınıza devam ederken gün i..

Devamını Oku
Engelli Bireyler Destek Eğitim Programları Nelerdir?
 • 3 ay önce

Engelli bireyler için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan, çok çeşitli eğitim destek programları bulunmaktadır. Her engel çeşidi için farklı eğitim destek programı bulunmakta olup her birinin içeriği ise kedine özgüd..

Devamını Oku
Duyu Bütünleme Hareketleri Nelerdir?
 • 3 ay önce

Duyu bütünleme, kişinin kendi vücudundan, çevresinden gelen duyusal bilgileri organize edebilen ve uygun bir şekilde kullanmayı mümkün kılan nörolojik bir işlem olarak tanımlanmıştır. Uzmanlar günümüzde masa başında gerçekleşen..

Devamını Oku
İşitme Engelliler Hakkında Bilinmeyenler
 • 3 ay önce

İnsanoğlu beş duyusu vasıtasıyla algılayabildiklerini, beyninde yorumlayarak anlamlandırır. Her bir duyu organımız bizler için çok önemlidir. Göz görme işlemini, burun koku alma işlemini, dil tat alma işlemini, deri maddenin yapıs..

Devamını Oku
Bilinmesi Gereken Duyu Çalışmaları
 • 3 ay önce

İnsan vücudunun, bazı bölgeleri uyarılarak duyuların birbirleri ile uyumlu çalışmaları sağlanabilir. Duyusal işlemler ise merkezi sinir sisteminde gerçekleşir. Duyularımız uyumlu bir şekilde çalıştığı takdirde beynimiz gelişim..

Devamını Oku
Dikkat Eksikliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • 3 ay önce

Dikkat eksikliği son derece önemli akademik, sosyal ve psikiyatrik sorunlara yol açan ve olumsuz etkileri yaşam boyu sürebilen bir hastalıktır. Erkeklerde kadınlara oranla daha yaygın bir şekilde görülür. Dikkat eksikliği olan kişiler ..

Devamını Oku
Otizm Nedir?
 • 4 ay önce

Otizm, sıfır üç yaş arası ortaya çıkan ve ömür boyu devam eden davranış ve gelişim bozukluğu durumudur. Fransızca bir kelime olan ‘autisme’ kelimesinden türemiştir. Otizm yani ‘autisme’ içe dönüklük, içe kapanıklık anl..

Devamını Oku
Otizm Nedenleri Nedir?
 • 4 ay önce

Otizm, bebek yaşta ortaya çıkan davranış ve gelişim bozukluğu hastalığıdır. Otizm genellikle sıfır ile üç yaş aralığında ortaya çıkar ve ömür boyu devam eder. Bu hastalıkta erken teşhis çok önemlidir. Hastalığın erken ya..

Devamını Oku
Mental Retardasyon Nedir?
 • 4 ay önce

Mental retardasyon, en genel tabiri ile zekâ geriliği hastalığıdır. Mental retardasyon görülen hastalarda yaşıtlara kıyasla gelişim gösterememe, okuma yazmada güçlük çekme, dikkat dağınıklığı gibi problemler görülür. Mental ..

Devamını Oku
İşitme Engeline Sahip Çocuklara Eğitim Tavsiyeleri
 • 4 ay önce

En önemli duyu organlarımızdan birisi kulağımızdır. Kulağımızın sesleri algılama yetisindeki tam ya da kısmi azalma görülmesi durumuna işitme kaybı denir. Bu durum doğmadan önce veya doğduktan sonra meydana gelebilir. İşitme kay..

Devamını Oku
Hiperaktivite Nedir?
 • 4 ay önce

Hiperaktivite, genel itibariyle aşırı hareketlilik problemidir. Hiperaktivite bozukluğu olan kişiler tabiri caizse yerinde duramazlar. Bu hastalık daha çok küçük yaştaki çocuklarda görülmeye başlar. Her şeyden önce şunu belirtmeliyi..

Devamını Oku
Duyu Bütünleme Bozukluğu
 • 4 ay önce

Nörolojik bir bozukluk olarak karşımıza çıkan duyu bütünleme bozukluğu, kişilerin duyu organlarından gelen sinyallerin, beyne doğru bir şekilde iletilememe durumudur. Bu bozukluk çoğunlukla çocuklarda görülmektedir. Farklı iki duyu..

Devamını Oku
Down Sendromu ve Devlet Destekleri
 • 5 ay önce

Down sendromu, genetikte meydana gelen farklılık, kromozom sayılarımızın bir tane fazla olması durumudur. Down Sendromu teşhisi konulmuş bireylerde bu sayı üç tane 21. kromozom oluşmasından dolayı toplam kromozom sayısı 47 adet olmak..

Devamını Oku
Disleksi Nasıl Anlaşılır?
 • 5 ay önce

Disleksi, genel olarak kişinin üstün zekâlı olmasından kaynaklanan bir öğrenme bozukluğu hastalığıdır. Disleksi hastalığına sahip olan bireyler okuma, yazma ve konuşma gibi konularda güçlükler çekmektedir. Disleksi hastalığın..

Devamını Oku
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?
 • 5 ay önce

Dikkat eksikliği, adından da anlaşılabileceği gibi dikkati toparlayamama, odaklanamama ve konsantre olamama problemidir. Hiperaktive bozukluğu ise aşırı hareketlilik problemidir. Bu problemin bulunduğu bireylerde sürekli olarak aşırı ha..

Devamını Oku
Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü & Bozukluğu
 • 5 ay önce

Öğrenme güçlüğü, bireyin zihinsel herhangi bir problemi olmadığı halde okuma, yazma, düşünme ve anlama gibi alanlarda yaşıtlarına göre zorluk çekmesi durumudur. Öğrenme güçlüğü daha çok çocuklarda görülmekte olup, belirti..

Devamını Oku
DUYU BÜTÜNLEME NEDİR?
 • 5 ay önce

Yaşamımızın her dakikasında duyusal sistemlerimiz yoluyla dünyayı deneyimleriz. Duyusal deneyimler kendi davranışlarımızı yürütür ve bizim düşüncelerimizin ve duygularımızın organizasyonuna katkıda bulunur. Duyu bütünleme, ki..

Devamını Oku
Mental Reterdasyon Nasıl Farkedilir/Tanı Koyulur?
 • 5 ay önce

MR tanısı öykü, standardizasyonu yapılmış zeka testleri ile zeka bölümünün belirlenmesi ve uyum becerilerinin değerlendirilmesi ile konur. Klinik özellikler, altta yatan nedene ait belirti ve bulgular, bilişsel yetersizliğin neden oldu..

Devamını Oku
Mental Retardasyon (Zihinsel Yetersizlik)
 • 6 ay önce

Mental Retardasyon ( Zihinsel Yetersizlik); 18 yaşından önce ortaya çıkan zihinsel işlevler ile kavramsal, sosyal ve pratik uyum becerilerinde anlamlı sınırlılıklar görülen yetersizlik durumudur. Doğum öncesi, sırası veya sonrasında..

Devamını Oku
Dikkat Eksikliği Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler
 • 7 ay önce

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir? Hiperaktivite denilince akla ilk gelen; yerinde duramayan, çok hareketli, aceleci gibi yaşına ve bulunduğu ortamda diğer çocuklara ve kişilere göre aşırılık gösteren durum olarak tanı..

Devamını Oku
Zihinsel Yetersizliğe Sahip Çocuğu Olan Ailelere Öneriler
 • 7 ay önce

Bebeğinizin doğduğu andan itibaren sizi şaşırtan, kaygılandıran, üzen, anlayamadığınız tepkileri ve özellikleri olabilir. Durum ne olursa olsun, çocuğunuza sarılın, onu okşayın, kucaklayın ve sevin. Her çocuğun bunlara fazlası..

Devamını Oku
Otizm Nedir?
 • 7 ay önce

OTİZM NEDİR? Otizm; yaşamın erken dönemlerinde başlayan ve yaşam boyu süren sosyal ilişkiler, iletişim, davranış ve bilişsel gelişmede gecikme ve sapma gibi özellikler gösteren nöropsikiyatrik bir bozukluk olarak kabul edilir. Yakla..

Devamını Oku
12