fbpx

Duyu Bütünleme Bozukluğu Ve Obsesif Kompulsif Bozukluk

Duyu Bütünleme Bozukluğu Ve Obsesif Kompulsif Bozukluk

5 sene önce paylaşıldı.

Obsesif kompulsif bozukluk kişilerin tekrar eden, istem dışı düşüncelere ve takıntılara sahip olduğu bir anksiyete bozukluğudur. Eğer tedavi edilmezse kişinin hayatını yönetecek seviyeye kadar gelebilen ciddi bir durumdur.

Yetişkinlerden oluşan iki örnek grupla yapılan bir araştırmada duyu bütünleme bozukluğunun semptomları (aşırı duyusal hassaslık, duyu uyarımı içeren aktivitelerden kaçınma vb.) obsesif bozukluğu olan grupta daha yüksek oranda görülmüştür. Çocuklarla ve ergenlerle yapılan araştırmalarda da aynı sonuca varılmıştır.

Bunun sebebinin ise obsesif kompulsif davranışların sebebinin çocuklukta ortaya çıkan duyu bütünleme sorunları olduğu düşünülüyor. Duyusal uyarıların kişiyi fazla etkilemesi yüzünden ortaya çıkan anksiyeteyle baş etmeye çalışırken bazı obsesif kompulsif davranışlar kendini gösteriyor. Bu davranışlar zamanla büyüyüp başa çıkılmaz hale gelebiliyor. Aralarında böylesine bir bağıntı olduğu için duyu bütünleme bozukluğunun, obsesif kompulsif bozukluğunun ana bileşenlerinden biri olarak sayılması fikri uzmanlarca öne atılmıştır.

Duyu bütünleme bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk üzerine yapılan araştırmalar şu an da yoğun bir şekilde devam ediyor. Yapılan araştırmaların en önemli amaçlarından birisi duyusal bütünleme sorunlarının, obsesif kompulsif bozukluğa sebebiyet verdiği dönüm noktalarını bulmak ve çocuklarda bu dönüm noktaları yaşanmadan önce tedaviye başlamaktır.

Etiketler: