fbpx

İşitme Engelliler Destek Eğitim Programları

İşitme Programı

İşitme Engelliler Destek Eğitim Programları

Birçok insanda görülebilen İşitme Kaybı Programları;

Duyma yetisini tamamen ya da kısmen kaybetmiş kişilere yönelik yapılan programlardır. Genelde insan kulağının, iletişimdeki sesleri (konuşmaları) algılama özelliği vardır.

Fakat kulağımız bazen duyma görevini yeterince yerine getiremez hale gelir. Bu duruma ise işitme kaybı denilmektedir.

İşitme kaybının nedenleri: Doğum öncesi nedenler, doğum anı nedenleri, doğum sonrası nedenleri şeklinde şekilde olur.

Birçoğumuz da var olan işitme engeli, çocuklarda daha çabuk fark edilirken yetişkinler de hemen farkına varılamayabilir. Bunun için ölçüm yaptırmamız gerekir.

Odyometre cihazında ölçüm yapılırken kulağımıza belirli frekansta sesler verilir. Kişinin herhangi bir frekansta, verilen sesi işitmemesi durumunda işitme engeli olduğu ortaya çıkar.

Bu durumda işitme kaybı tanısı konulan kişilere çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır ve kendilerini ifade etmesi için eğitim aldırılması gerekir. Bu tedavi için eğitim almaya maddi gücünüz el vermiyor olabilir.

Bu durum göz önüne alınarak kurumumuzda yapılacak olan eğitimlerimiz ise tamamen devlet tarafından desteklenmektir. Sizlerin sağlığı için çıkılmış bu yolda eğitimlerden ücret alınmaması ile ulaşım imkânları da sağlanmakta ve ücretsiz olarak hizmetinize sunulmaktadır.

Altıncı His Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı “İşitme Engelli Bireyleri Destek Eğitim Programı” uygulanmaktadır. Bu program ve destekleyici ek programlar sayesinde işitme engelli bireylerin çocuğun bireysel dil ve iletişim gereksinimlerini belirleyerek onlar için bireyselleştirilmiş ve kaliteli eğitimler sağlıyoruz.

İşitme Engelliler Destek Eğitim Programından yaralanabilecek gruplar;

  1. Kulak arkası cihaz kullanan işitme engelli bireyler
  2. Koklear implant kullanan işitme engelli bireyler