fbpx

Mental Retardasyon

Zihinsel faaliyetlerinin çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşememesi, az gerçekleşmesi yahut kısmi eksikliklerle birlikte gerçekleşmesi durumuna mental retardasyon denilmektedir.

Zihinsel süreçler; akıl yürütme, dikkat etme, algı, hafıza, problem çözme gibi becerileri kapsayan süreçlerdir.

Bu becerilerin gelişme sürecinde, zeka düzeyi ortalamanın oldukça altında kalan çocuklara mental reditasyon tanısı konulmaktadır. Bu durum oldukça çabuk fark edilebilir.

Fark edildiğinde ise unutulmaması gerekilen konulardan birisi ise zekâ geriliği, herhangi bir konudaki beceriksizliğe verilen isim değil; zekâ katsayısının normalden düşük olması durumudur.

Zekâ geriliği belirtileri belirgin olan çocuklara IQ testi uygulanarak durumları netleştirilebilir ve hemen tedavi sürecine başlanılması gereklidir. Bu süreç oldukça zor bir süreçtir ama eğitim ile desteklendiğinde oldukça güzel ilerleme gösterebilir.

Sizin de çocuklarınız da mental retardasyon gözlemleniyorsa tedavisine başlamanız ve eğitim almanız için kurumumuz olarak elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu bildirirken devlet desteği sağlanarak verilen ücretsiz eğitimlerimizde sizlerin daha rahat gelip gidebilmesi için ücretsiz ulaşım desteği de sağlamakta olduğumuzu belirtmek isteriz.