fbpx
Slider
Slider

Eğitimlerimiz

6. His Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi MEB onaylı programlar ile eğitim vermektedir.

Gaziosmanpaşa Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Hakkımızda

6. His Özel Eğitim ve Rehablitasyon Merkezi, Özel gereksinimli çocukların bağımsız, üretken ve toplumda aktif katılımcı olmaları yolunda destek vermektir.

Devamını Görüntüle

Çalışma Saatlerimiz

Haftanın Altı Günü Öğrencilerimiz İle Birlikteyiz!

 • Pazartesi 09:00 - 19:00

 • Salı 09:00 - 19:00

 • Çarşamba 09:00 - 19:00

 • Perşembe 09:00 - 19:00

 • Cuma 09:00 - 19:00

 • Cumartesi 09:00 - 17:00

İletişime Geç

Ücretsiz Değerlendirme Seansı

Pazartesi'den Cuma'ya, uygun olduğunuz bir günde çocuğunuz ile ücretsiz değerlendirme seansına katılabilirsiniz. Seans içeriğinde; Çocuğunuzun yaşadığı sorunları değerlendirir ve çözüm odaklı yaklaşımda bulunuruz.

İletişime Geç

Eğitmenlerimiz

 • Ayşenur Gündoğmuş

  Ayşenur Gündoğmuş

  Çocuk Gelişimi
  Öğretmeni

 • Bahar Ersoy

  Bahar
  Ersoy

  Zihinsel Engelliler Öğretmeni

 • Buse Çanakçı

  Buse
  Çanakçı

  Çocuk Gelişimi
  Öğretmeni

 • Çiğdem Nurkan

  Çiğdem
  Nurkan

  Özel Eğitim Alan
  Öğretmeni

 • Deniz Erözkan

  Deniz
  Erözkan

  Çocuk Gelişimi
  Öğretmeni

 • Emine Koç

  Emine
  Koç

  Özel Eğitim Alan
  Öğretmeni

bird bee
mortarboard

-

Yıllık Tecrübe
books

-

Profesyonel Eğitimci
rocket

-

Mutlu Öğrenci
atom

-

Harika Sınıf
buterfly

Son Yazılar

Disleksi ve Asperger Sendromu bağlantılı mı?

Diğer otizm spektrum bozukluğu türlerinin aksine Asperger Sendromu genellikle sık görülen öğrenme zorlukları ile ilişkilendirilmez. Lakin, Asperger Sendromu’na sahip bazı kişiler aynı zamanda disleksi veya dispraksi gibi belirli öğre..

Devamını Oku
Disleksi bilgi işleme bozukluğu mudur?

Disleksinin ve işitsel bilgi işleme bozukluğunun bazı işaretleri benzerdir. İki durum da çocukların okuma, yazma ve kafiye kurabilme gibi kabiliyetleri geliştirmesini zorlaştırabilir. Çocuklar aynı zamanda işitsel bilgi işleme bozuklu..

Devamını Oku
Disleksiler hangi konularda iyidir?

Disleksiklerin İyi Olduğu 8 Konu Büyük resmi görmek. Disleksi hastaları genellikle nesneleri, olayları bütün olarak görür. Farklı olanı bulmak İlerlemiş örüntü tanıma İyi mekan farkındalığı Görsel hafıza Keskin çevresel gö..

Devamını Oku
Okullar disleksi testi yapıyor mu?

Federal eğitim yasası devlet okullarına disleksi testi yapma zorunluğu vermiyor. Okullar sadece çocuğun özel eğitim servisi için uygun olup olmadığını ve uygunsa hangi kategorilerde olduğunu test etmek zorunda...

Devamını Oku
Disleksik bir çocuğa okuma/yazma nasıl öğretebilirsin?

Okuma zorluğu olan çocukların yeni bir kelime öğrenirken – özellikle kelime uzun ve karışık bir kelimeyse – yardıma ihtiyacı olabilir. Muvaffak kelimesini örnek alalım. Önce çocuğa kelimeyi gösterin ve sesli şekilde okum..

Devamını Oku
Disleksi yetişkinlerde tedavi edilebilir mi?

Disleksi tedavi edilebilir ama tamamen ortadan kaldırılamaz. Buna rağmen disleksili insanların okumasına ve öğrenmesine yardım edebilen çeşitli tedaviler ve terapiler vardır...

Devamını Oku
Disleksi matematiği etkiler mi?

Diskalkuli sayılar, matematiği etkileyen öğrenme yetersizliği için kullanılan terimdir. Disleksi ve diskalkuli bir arada var olabilir veya birbirlerinden bağımsız şekilde de var olabilirler. Disleksili öğrencilerin matematikte en zorland..

Devamını Oku
Çocuğun disleksik olduğunu nasıl anlayabilirsin?

Sık görülen işaretler: Yaşına göre geriden gelme Bazı kelimeleri zorlukla anlama (bazı kelimeleri bütünden ayırarak okuma) Harfler ve sesler arasındaki bağlantıyı anlamada zorluk çekme Kısa kelimeleri karıştırma – orda/ona, ev/..

Devamını Oku
Disleksi zekayı etkiler mi?

Disleksi okuma yazma ve imla ile sorun yaşatan sık rastlanan bir öğrenme zorluğudur. Belirli bir öğrenim zorluğudur, bu da öğrenmeye yarayan belirli kabiliyetleri etkiler, okumak ve yazmak gibi. Öğrenme yetersizliklerinin aksine zekayı e..

Devamını Oku
Basit Disleksi Testi Nasıl Yapabilirim?

Disleksi için bütün ölçümleri değerlendiren bir test yaptırmak zorundasınız. Disleksi testi, okuma sorunundaki belirli konuları teşhis edecektir. … Bir disleksi testinin inceleyebileceği birkaç durum şunlardır: Sesbilimsel bilinç. ..

Devamını Oku
Disleksi bir sakatlık olarak sayılır mı ?

Disleksi 2010 Eşitlik Hareketi kapsamında bir sakatlık olarak kabul edildi. 2010 Eşitlik Hareketi kapsamında sakatlık, bireyin normal günlük aktiviteleri yapabilmesini etkileyen fiziksel veya zihinsel bozukluk olarak kabul edilir. Disleksi uz..

Devamını Oku
Disleksinin türleri nelerdir?

Hakkında duyabileceğiniz, sıklıkla sözü geçen bazı disleksi türleri şunlardır: Fonolojik Disleksi. Bu tür genellikle disleksi denildiğinde insanların ilk akıllarına gelen şeydir. Yüzeysel Disleksi Hızlı İsimlendirme Eksikliği Ç..

Devamını Oku
Disleksiyi kim teşhis edebilir?

Disleksiyi teşhis edebilen belirli bir test yoktur. Çocuğunuzun gelişimi, eğitimsel sorunları ve tıbbi geçmişi gibi faktörler göz önünde bulundurulur...

Devamını Oku
Öğrencilerde Disleksi Oranı Nedir?

Kötü okuma becerilerine sahip kişilerin %70-80’i büyük ihtimalle disleksiktir. Beş öğrenciden birinin ya da nüfusun %15-20’sinin, dil esaslı öğrenim yetersizliği vardır. Disleksi dil esaslı öğrenim yetersizliklerinin en sık rast..

Devamını Oku
Disleksi ne zaman bir yetersizlik olarak kabul edildi?

(Disleksi Rehberi 1996 s.10) Disleksi şu an engelli mevzuatı altında bulunan, sıklıkla aynı zamanda meydana gelen öğrenme zorluklarından birisidir. – SENDA 2001(okullar için), Eşitlik Hareketi (2010)...

Devamını Oku
Disleksi hastası birisine nasıl yardım edebilirsiniz?

Övgü güçlendirir, eleştiri öldürür. Disleksik birinden sesli şekilde okumasını isteme. “Tembel” kelimesini kullanma. Daha az yazılı çalışma bekle. Tahtadan veya kitaptan metin geçirmesini isteme...

Devamını Oku
Disleksi zihinsel bir hastalık mıdır?

Hayır, hiçbir öğrenme yetersizliği zihinsel bir hastalık değildir. Öğrenme yetersizlikleri nörolojik esaslıdır. Beynin belirli bölgelerindeki “hatalı bağlanma” sonucunda oluşur...

Devamını Oku
Disleksinin erken belirtileri nelerdir?

Ergenlerde ve yetişkinlerde sık görülen disleksi işaretleri ve semptomları şunları kapsar: İçten ve sesli okumada zorluk yaşama. Yavaş ve emek harcayan okuma ve yazma. Hecelemede sorun yaşama. Okumayı kapsayan aktivitelerden kaçınma ..

Devamını Oku
Disleksi hafızayı etkiler mi?

Evet. Bilinenin aksine, okuryazarlıktaki zayıflıklar en fark edilebilir işareti olmasına rağmen, disleksi yalnızca okuryazarlık hakkında değildir. Disleksi bilginin işlenmesini, depolanmasını ve alınmasını etkiler, bununla beraber haf..

Devamını Oku
Disleksi telaffuzu etkiler mi?

Araştırmalar disleksinin bir nörolojik bozukluğun sonucu olduğunu bizlere gösterdi. Disleksik çocuklar harfleri ve kelimeleri mantıklı bir sıraya sokmakta güçlük çekerler. Bu da sadece okuma ve yazmalarını etkilemekle kalmaz aynı zam..

Devamını Oku
Disleksi otizmin bir türü müdür?

Disleksi, otizmin bir türü değildir. Fakat otizm de disleksi de beynin bilgiyi işleme yoluyla ilişkilidir. Bu sebeple otizm spektrumunda olan birisine aynı zamanda disleksi teşhisi konulması alışılmadık değildir. Disleksi hastaları okum..

Devamını Oku
5 yaşındaki çocuğumun disleksik olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

5-12 yaş arasındaki çocuklarda disleksi belirtileri şunlardır: Harflerin isimlerini ve okunuşlarını öğrenmede sorun Yazısının anlaşılamaz ve tutarsız olması Harfleri ve sembolleri geriye dönük yazma (örneğin “9” yerine “6..

Devamını Oku
Disleksi zamanla geçer mi?

Disleksi sıklıkla çocukluk veya erken öğrenme sorunu olarak düşünülür. Aslında hayat boyu süren bir durumdur. Görmezden gelinirse ortadan kalkmaz. Eğer disleksi tanımlanmaz ve uygun yardım alınmazsa, etkileri yetişkinliğe kadar sü..

Devamını Oku
Disleksi hayat boyu süren bir rahatsızlık mıdır?

Disleksi insanların okumasını zorlaştıran, hayat boyu süren bir durumdur. En sık rastlanan öğrenme sorunudur, buna rağmen çocukların yüzde kaçının disleksiye sahip olduğu belli değildir. Bazı durumlarda disleksi bireylerin okumalar..

Devamını Oku
Gelişimsel disleksi ve disleksinin arasındaki farklar nelerdir?

Gelişimsel disleksi, bir disleksi türü olmaktan daha çok disleksinin kendisidir. Sonradan kazanılan konuşma zorlukları, genellikle inme veya kafa travmasından sonra vuku bulur. Çok farklı şekilde gözlemlenir ve zaman içinde etkisi azalab..

Devamını Oku
bee