fbpx

Blog

"disleksi teşhis" ile alakalı makaleler;

Duyu Bütünleme Bozukluğu
 • 4 sene önce

Duyu bütünleme bozukluğu beynin duyular aracılığıyla elde edilen bilgileri işlemesinde ve bunlara yanıt vermesinde sorun çıkartan bir durumdur. Kendi başına bir hastalık olarak kabul edilmese de birçok uzman bunun değişmesi gerektiğ..

Devamını Oku
Duyu Bütünleme Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?
 • 4 sene önce

Duyu bütünleme bozukluğu genellikle bu konuda uzmanlaşmış bir ergoterapist tarafından teşhis edilir. Tanı koyma süreci genellikle tarama, yani uzmanın daha kapsamlı bir değerlendirme aşamasına geçmeden önce önemli belirtilerin olup ..

Devamını Oku
Duyu Bütünleme Bozukluğu Tedavileri
 • 4 sene önce

Duyu bütünleme bozukluğu olan her kişinin ihtiyaçları ve yaşadıkları zorluklar birbirinden farklıdır. Bu yüzden tedavinin ilk adımı kişinin hangi duyularının fazla hangi duyularının az uyarıldığını saptamaktır. Daha sonra da ..

Devamını Oku
Duyu Bütünleme Bozukluğu Ve Hiperaktivite Bozukluğu
 • 4 sene önce

Duyu bütünleme bozukluğu ve hiperaktivite bozukluğu birbirine benzeyen durumlardır. Hatta bazı durumlarda duyu bütünleme bozukluğu yerine hiperaktivite bozukluğu tanısı konulduğu bile oluyor. Bu yüzden ikisinin benzerliklerini ve farkla..

Devamını Oku
Duyu Bütünleme Bozukluğu Ve Obsesif Kompulsif Bozukluk
 • 4 sene önce

Obsesif kompulsif bozukluk kişilerin tekrar eden, istem dışı düşüncelere ve takıntılara sahip olduğu bir anksiyete bozukluğudur. Eğer tedavi edilmezse kişinin hayatını yönetecek seviyeye kadar gelebilen ciddi bir durumdur. Yetişkinle..

Devamını Oku
Duyu Bütünleme Bozukluğu Ve Yeme Bozuklukları
 • 4 sene önce

Duyu bütünleme bozukluğu olan çocuklar kıyafetlerin içindeki etiketler, elektrikli süpürgenin sesi gibi şeylere fazla duyarlı olabilirler veya koordine olmakta sorun yaşayabilirler. Bu gibi rahatsızlıkların yanında çoğu da yediklerin..

Devamını Oku
Yetişkinlerde Duyu Bütünleme Bozukluğu
 • 4 sene önce

Duyu bütünleme bozukluğu genellikle çocuklarla ilişkilendirilse de hayat boyu devam eden bir durum olduğu için yetişkinler de bu durumdan muzdariptir. Genellikle dikkat eksikliği bulunan kişilerde ortaya çıkan bu durum beynin duyularla al..

Devamını Oku
Duyu Bütünleme Bozukluğu Hakkında Sık Sorulan Sorular
 • 4 sene önce

1-) Duyu bütünleme bozukluğu kalıtsal mıdır? Kesin olarak bilinmese de çoğu uzman duyu bütünleme bozukluğunun kalıtsal bir sebebe bağlı olduğunu düşünüyor. 2-) Duyu bütünleme bozukluğu zamanla geçer mi? Hayır, duyu bütünleme..

Devamını Oku
Duyu Bütünleme Bozukluğu Olan Çocuklara Nasıl Destek Olunur?
 • 4 sene önce

Duyu bütünleme bozukluğu olan çocuklarla ilgilenmek fazladan çaba gerektiren bir iştir. Çocuğunuzun ne zaman bunalmış, rahatsız hissettiğini; ne zaman bir sorunu olduğunu anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Yapabileceğiniz en önemli şey..

Devamını Oku
Duyu Bütünleme Bozukluğu Olan Çocuklar İçin Aktiviteler
 • 4 sene önce

1-) Twister Twister duyu bütünleme sorunlarından etkilenen motor becerilerini geliştirmek için çok etkili ve eğlenceli bir yöntemdir. Çocuğunuzun denge problemleri için faydalı olmasının yanı sıra esnemesini ve kaslarını kullanması..

Devamını Oku
Duyu Bütünleme Bozukluğu Türleri
 • 4 sene önce

Model 1 Duyu Düzenleme Bozukluğu Aşırı Hassaslık Aşırı hassaslığı olan bireyler duyulardan gelen uyarılara karşı diğer insanlardan daha hassastır. Bedenleri uyarılara çok yavaş veya çok yoğun tepkiler verir. Kendilerini sürekli..

Devamını Oku
Mental retardasyon için ilaç var mı?
 • 4 sene önce

Mental retardasyonun kendisini tedavi etmek için bir ilaç yok. Ama mental retardasyonla beraber gelen bazı davranışsal bozuklukları gidermek için reçeteli ilaç kullanılabilir...

Devamını Oku
Mental retardasyon tanısı ne zaman konur?
 • 4 sene önce

Genellikle emekleme çağından sonra okuldan önceki zaman aralığında konur...

Devamını Oku
Mental retardasyonu olan kişilerin ortalama ömürleri ne kadardır?
 • 4 sene önce

Mental retardasyonu olmayan kişiler ortalama 70’li yaşlarına kadar yaşarken mental retardasyonu olan kişiler ortalama 60’lı yaşlarına kadar yaşıyorlar. Ama teknoloji geliştikçe ve yapılan çalışmalar arttıkça mental retardasyonu ..

Devamını Oku
Mental retardasyon hayvanlarda meydana gelir mi?
 • 4 sene önce

Evet, mental retardasyon hayvanlarda da meydana gelir. Vahşi yaşamda mental retardasyonu olan hayvanlara çok rastlanmaz çünkü ömürleri çok kısadır...

Devamını Oku
Mental retardasyon aileden mi geçer?
 • 4 sene önce

Bu duruma çok az rastlansa da mental retardasyon aile geçmişindeki bulaşıcı hastalıklar veya kalıtsal metabolik bozukluklar sebebiyle meydana gelebilir...

Devamını Oku
Mental retardasyon ne kadar yaygındır?
 • 4 sene önce

Mental retardasyon nüfusun %2-3’ünü etkileyen bir durumdur...

Devamını Oku
Otizm mental retardasyon mudur?
 • 4 sene önce

Hayır, Otizm ve mental retardasyon bireyde aynı anda var olabilirler ama aynı şey değillerdir...

Devamını Oku
Mental retardasyon yaş geçtikçe daha mı kötüye gider?
 • 4 sene önce

Bireye uygun, doğru bir bakım sağlanıyorsa mental retardasyonun seviyesi yaş ilerledikçe daha kötüye gitmeyebilir. Ama genellikle mental retardasyonu olan kişiler diğer kişilere göre yaşlılığın getirdiği hastalıklara daha çabuk ma..

Devamını Oku
Mental retardasyonu olan çocuğuma yardımcı olmak için neler yapabilirim?
 • 4 sene önce

Mental retardasyon hakkında olabildiğince bilgi sahibi olun. Çocuğunuzun bağımsızlığını destekleyin. Yeni şeyleri kendi başına denemesine izin verin. Çocuğunuzu grup aktivitelerine dahil edin. Çocuğunuzun eğitimine dahil olun. Öğ..

Devamını Oku
Mental retardasyon önlenebilir mi?
 • 4 sene önce

Mental retardasyonun bazı sebepleri önlenebilir. Alkol, uyuşturucu vb. zehirli maddeler tüketilmeyerek, gerekli doğum öncesi bakımları alarak, doğum öncesi vitaminleri kullanarak ve bulaşıcı hastalıklara karşı aşılanarak çocuğunuz..

Devamını Oku
Mental retardasyon hayat boyu mu sürer?
 • 4 sene önce

Evet, mental retardasyon hayat boyu süren bir durumdur. Ama gerekli bakımla zaman içinde etkileri azalabilir...

Devamını Oku
Mental retardasyon tedavileri nelerdir?
 • 4 sene önce

Davranış terapisi, uğraş terapisi, danışmanlık gibi tedaviler mental retardasyonlu kişiler için mevcuttur...

Devamını Oku
Mental retardasyonun çaresi var mıdır?
 • 4 sene önce

Mental retardasyonu tamamen ortadan kaldıracak bir çözüm yoktur. Ama durumun kötüye gitmesini durdurup hatta iyileşmesini sağlayan tedaviler vardır...

Devamını Oku
Mental retardasyon nasıl teşhis ediliyor?
 • 4 sene önce

Bir çocuğun mental retardasyonu olup olmadığını anlamak için izlenen standart prosedür şöyledir: İlk olarak ebeveynlerle çocuk hakkında görüşme yapılır, daha sonra uzman bir süre boyunca çocuğun davranışlarını gözlemler ve s..

Devamını Oku