fbpx

Disleksi Nasıl Anlaşılır?

Disleksi Nasıl Anlaşılır?

5 sene önce paylaşıldı.

Disleksi, genel olarak kişinin üstün zekâlı olmasından kaynaklanan bir öğrenme bozukluğu hastalığıdır.

Disleksi hastalığına sahip olan bireyler okuma, yazma ve konuşma gibi konularda güçlükler çekmektedir.

Disleksi hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Disleksinin belirtileri arasında konuşmayı, okumayı ve yazmayı geç öğrenme, öğrenilen kelimeleri telaffuz ederken güçlük çekme, birbirine zıt kavramları sürekli olarak karıştırma, okumada bozukluk, renkleri, nesneleri ve harfleri ayırt etmede güçlük çekme gibi problemler sayılabilir.

Ayrıca bu bireylerde sürekli olarak düzensizlik, yavaş hareket etme, uyuşukluk gibi problemler de görülmektedir.

Disleksi hastalığına sahip olan bireylerin gelişimleri yaşıtlarına göre daha yavaş gerçekleşmektedir.
Disleksi hastalığına sahip olan bireylerin gelişimleri yaşıtlarına göre daha yavaş gerçekleşmektedir.

Bu durum özellikle okul çağına gelindiğinden itibaren dışlanma, ötekileştirilme gibi problemlere yol açtığından bireyin psikolojisini de olumsuz etkilemektedir.

Disleksi hastalığına farkındalık yaratmak adına her yıl Kasım’ın ilk haftası Disleksi Farkındalık Haftası olarak kutlanmaktadır.

Kasım’ın ilk haftasında ülkemizde ve dünyada disleksi farkındalığı yaratmak için çeşitli çalışmalar ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Disleksi hastalığının ileri zekâlılıktan kaynaklandığı unutulmamalıdır.

Vatandaş olarak bizim üzerimize düşen ise sadece bir hafta değil yılın her günü disleksi hastalığının farkında olmak ve insanları bilinçlendirmektir.

Bu konuda birçok çalışma yürütülmektedir. Bu çalışmaların önemli bir kısmını ise disleksi hastalığına farkındalık yaratmak için çekilen filmler oluşturmaktadır.

Disleksi filmlerinin en ünlüsü hiç şüphesiz Taare Zameen Par adıyla piyasaya çıkan Yerdeki Yıldızlar (Her Çocuk Özeldir) filmidir.

Yerdeki Yıldızlar Filminde, disleksi hastası bir çocuğun hayatı ve hayatına güneş gibi doğan bir öğretmen anlatılmaktadır. Disleksi hastalığı hakkındaki her konunun kusursuzca işlendiği bu filmi izlemek, disleksi hastalığına farkındalık yaratmak açısından son derece önemlidir.

Disleksi hastalığına dair izlenebilecek bir diğer film ise İnside Dyslexia’dır.

Bu filmde de okuma problemi çeken insanların hayatı konu alınmaktadır.

Yine The Big Picture: Rethinking Dyslexia, Journey İnto Dsylexia ve Dislecksia: The Movie filmi de bu hastalığa dair izlenebilecek güzel filmler arasındadır.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir