fbpx

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

4 sene önce paylaşıldı.

Dikkat eksikliği, adından da anlaşılabileceği gibi dikkati toparlayamama, odaklanamama ve konsantre olamama problemidir.

Hiperaktive bozukluğu ise aşırı hareketlilik problemidir.

Bu problemin bulunduğu bireylerde sürekli olarak aşırı hareketlilik ve yerinde duramama gibi sıkıntılar gözlemlenir. Dikkat eksikliği ve hiparaktive ise genellikle çocuk yaşlardaki bireylerde görülür. Özellikle derslere ve ödevlere odaklanamama, uzaklara dalıp gitme, dikkat gerektiren şeylere gerekli dikkati verememe şeklinde görülür.

Yaşanan bu durumlar bireylerin hayatlarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle bireyde dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu hastalığı olduğunun bilinmemesi sonucunda birey gerek ebeveynler gerek ise öğretmenler tarafından baskı altında kalabilmektedir. Bu da kişinin kendini toplumdan soyutlaması, içine kapanması gibi sosyal ve psikolojik birtakım sorunlara yol açabilmektedir. Bu hastalıklara ilerleyen yaşlarda ise daha az rastlanmaktadır.

Dikkat eksiliğinin birtakım belirtileri bulunmaktadır.

Bu belirtilerden en önemlileri unutkanlık, sürekli olarak bir işi bitirmeden bir diğerine atlamak, bir türlü konsantre olamamak ve dikkati toparlayamamak, dalgınlık, sık sık hata yapmak, dinleme sırasında başka diyarlara dalıp gitmek, anlatılanları akılda tutamama gibi durumlardır.

Hiperaktive bozukluğu ise daha gözle görülebilir bir problemdir. Bireyin sürekli olarak bir yerlere tırmanmaya çalışması ve koşturması, bu hastalığın en sık görülen belirtileri arasındadır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu hakkında birçok kitap ve akademik makale bulunmaktadır.

Bunların en bilineni ise Pr. Dr. Eyüp Sabri Ercan’ın kaleminden çıkan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive adlı kitaptır.

Eğer siz de çocuğunuzda bu rahatsızlıkların olduğunu düşünüyorsanız bu kitaplara ve makalelere göz atabilirsiniz. Bu hastalıkların elbette çözümü bulunmaktadır. Bireyde bu ve bunun gibi belirtilerin bulunması sonucunda her şeyden önce bir uzmana başvurulması ve bu problemlere yol açan etkenlerin tek tek incelenmesi gerekmektedir.

Uzman kontrolünde bu etkenler tespit edildikten sonra, bu etkenler çerçevesinde hareket edilerek dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu problemine müdahale edilebilmektedir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir