fbpx

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü & Bozukluğu

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü & Bozukluğu

4 sene önce paylaşıldı.

Öğrenme güçlüğü, bireyin zihinsel herhangi bir problemi olmadığı halde okuma, yazma, düşünme ve anlama gibi alanlarda yaşıtlarına göre zorluk çekmesi durumudur.

Öğrenme güçlüğü daha çok çocuklarda görülmekte olup, belirtileri okul çağı ile birlikte kendini göstermektedir. Fakat öğrenme güçlüğü hayat boyu sürebilmektedir.

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü okuma yazmayı yaşıtlarından daha sonra öğrenme, unutkan ve dalgın olma, okuduklarını anlamada güçlük, yavaş okuma, zekâ gerektiren işlerde isteksizlik ve başarısızlık gibi belirtiler verir.

Bu güçlükle baş başa kalan çocukların yaşı ilerledikçe dışlanma, ötekileştirme gibi sebeplere yol açması nedeniyle sosyal ve psikolojik sorunlarla da neden olmaktadır.

Okul çağına gelen çocukların yüzde 7’sinde öğrenme güçlüğü problemi ile karşılaşılır. Okul dönemlerinde yaşıtlarına göre daha güç öğrenen ve geç tepki veren çocuklarda genellikle zekâ geriliğinden şüphelenilir.

Öğrenme güçlüğü, zekâ geriliğinden kaynaklanmaz.

Öğrenme Güçlüğü yaşamayan çocuklar bir konuyu bir kerede anlıyorsa, öğrenme güçlüğü çeken bir birey iki kerede anlayabilir. Dolayısıyla öğrenme güçlüğü çeken bireyi ötekileştirmek yerine onun anlaması için sabırla çaba sarf etmeliyiz.

Öğrenme güçlüğünün birden fazla nedeni bulunmaktadır.

Bunlardan ilki genetik sebeplerdir. Aile bireylerinde görülen öğrenme güçlüğü problemi, gelecek nesillere aktarılabilir.

Diğer bir neden ise bireyin geçirdiği beyin hasarlarıdır. Bu beyin hasarı doğum sırasında meydana gelen olumsuzluklardan kaynaklanabileceği gibi, yaşam sırasında kafaya alınan darbelerden de kaynaklanabilir.

Öğrenme güçlüğüne her çocukta aynı oranda rastlanmaz. Kimisinde hafif derecede öğrenme güçlüğü olabileceği gibi kimisinde de ileri derecede öğrenme güçlüğü olabilir.

Fakat öğrenme güçlüğünün boyutu ne olursa olsun birey asla ötekileştirilmemeli, dışlanmamalıdır. Tam tersine onlar desteklenerek öğrenme, anlama, yazma ve düşünme gibi etkinlikleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeleri sağlanmalıdır.

Öğrenme Güçlüğü Nedir? Devlet Destekleri Nedir?

Öğrenme Güçlüğü İçin Devlet Destekleri Nelerdir?

Bu konuda devletimizin hem topluma hem de öğrenme güçlüğü çeken bireylere sunduğu destekler de bulunmaktadır. Özellikle okullarda ileri derecede öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için özel sınıflar açılarak onların öğrenmeleri desteklenmektedir. Ayrıca ailelere, öğretmenlere ve toplumun diğer kesimlerine de bu bireylere yaklaşımların pozitif yönde olması için seminerler düzenlenmektedir. Bu çocuklar devlet psikologları tarafından seanslara tabi tutularak öğrenme güçlüklerinin aşılması da hedeflenmektedir. Aynı zamanda bu güçlüğe sahip olan çocuklar için ücretsiz rehabilitasyon desteği ve servis imkanları da sunulmaktadır.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir